Białko

Nietolerancja białka zwierzęcego jak i uczulenie na ryby i uczulenie na owoce morza charakteryzują się bardzo podobnymi objawami. Co ciekawe, obie przypadłości dotyczą przede wszystkim dzieci, które to pozbywają się ich zwykle w okresie dojrzewania. Zdarzają się jednak wyjątki, dlatego czasem również dorośli, całkiem już dojrzali ludzie nie mogą spożywać białek zwierzęcych, owoców morza czy też jakichkolwiek ryb.

Zmiany na skórze

Bardzo częstymi objawami wspomnianych dolegliwości są różnorodne zmiany na skórze. Czasami są to dosyć niewielkie, niezbyt uciążliwe wysypki pojawiające się w różnych częściach ciała. Nieraz jednak może pojawić się również atopowe zapalenie skóry, które jest już całkiem poważnym schorzeniem. Generalnie, nasilenie zmian skórnych zależy przede wszystkim od tego, jak duża jest nietolerancja białka u danej osoby.

Problemy z układem pokarmowym

Druga grupa objawów to zaburzenia pracy układu pokarmowego. Często są to po prostu bóle brzucha czy też nudności. Częstym objawem nietolerancji białka, uczulenia na ryby oraz uczulenia na owoce morza jest również uciążliwa biegunka. W niektórych przypadkach mogą także pojawić się wymioty.

Kłopoty z oddychaniem

Problemy z oddychaniem również należą do najczęstszych objawów wspomnianych dolegliwości. Zwykle pojawia się katar oraz zatkany nos. Równie często osobom uczulonym towarzyszy także kichanie oraz kaszel

Serce i układ krążenia

Problemy z sercem i układem krążenia należą do bardzo poważnych objawów. Uczulenie na ryby oraz uczulenie na owoce morza podobnie jak nietolerancja białka mogą objawiać się na przykład obniżonym ciśnieniem krwi. Wskutek tego dochodzi do zawrotów głowy, a nawet do omdleń.

Wstrząs anafilaktyczny

Zdecydowanie najniebezpieczniejszym z wszystkich objawów jest zdecydowanie wstrząs anafilaktyczny. Może on nawet poważnie zagrażać życiu. Cechuje się gwałtownym spadkiem ciśnienia krwi, poważnymi problemami z oddychaniem, silnymi zawrotami głowy i ostatecznie częściową lub całkowitą utratą świadomości.