Jak sprawdzić?

Ta nieprzyjemna dolegliwość może przydarzyć się nagle każdemu z nas, jednak nie zawsze jest łatwa do wykrycia, co sprawia, że możemy długo cierpieć w niewiedzy. Nietolerancje pokarmowe charakteryzują się nieprawidłową reakcją organizmu na dany pokarm, który spożywamy. Należy wiedzieć, że nietolerancja mogła zostać nam przekazana dziedzicznie. W wielu przypadkach główną przyczyną wystąpienie nietolerancji jest nieszczelne jelito. Objawami są natomiast ogólne zmęczenie i niepokój, trudności z koncentracją, zaburzenia jelitowe, biegunki, wymioty, bóle głowy, zmiany skórne, obrzęki i bóle, nadmierny apetyt i wiele innych symptomów, które mogą świadczyć o tej przypadłości. Nietolerancje pokarmowe stopniowo wyniszczają organizm, więc nie można lekceważyć owych objawów. Chociaż nie jest to śmiertelna choroba, wpływa najczęściej bardzo niekorzystnie na jakość naszego zdrowia i może przyczynić się do rozwoju wielu innych chorób. Niektórzy mogą odczuwać tylko pojedyncze objawy, co znacznie utrudnia wykrycie pierwotnego źródła choroby.

Badania profilaktyczne

Jeśli podejrzewamy u siebie nietolerancje pokarmowe, to warto rozwiać wszelkie wątpliwości i zdecydować się na przeprowadzenie badania na nietolerancje pokarmowe. Wówczas przekonamy się, czy podejrzewana diagnoza jest słuszna. Jest to najszybszy sposób na dowiedzenie się, czy ten coraz powszechniejszy problem dotyczy także nas. Testy służą do pomiaru przeciwciał IgG i obejmują nawet do kilkudziesięciu składników pokarmowych.

Badania na nietolerancje pokarmowe możemy wykonać samodzielnie w zaciszu własnego domu, co jest dla wielu osób dodatkowym komfortem. Takie badania możemy wykonać jeśli podejrzewamy jakąś konkretną nietolerancję pokarmową, albo gdy obawiamy się wystąpienia u nas ale nie wiemy która nietolerancja nas dotyczy. Test (np. Genodiet na Zdrowegeny.pl) możemy zamówić przez internet, a pobrany materiał przesłać kurierem do wyspecjalizowanego laboratorium genetycznego.