Odczulanie

Odczulanie alergii pokarmowych

Obecnie alergie pokarmowe są coraz bardziej rozpowszechnione. Wzrost skłonności do alergii może mieć źródło w pierwszym etapie życia dziecka. Jeżeli w okresie noworodkowo-niemowlęcym kontakt z bakteriami jest minimalny, układ immunologiczny nie rozwija się w sposób prawidłowy, co zwiększa ryzyko wystąpienia alergii. Z alergiami pokarmowymi można walczyć. Poznaj skuteczne metody odczulania.

Alergia odczulanie

Alergie mogą się ujawnić w różnym wieku. Aby zdiagnozować, co jest ich przyczyną, konieczne będzie przeprowadzenie testów prowokacyjnych i testów na alergeny pokarmowe. Po ustaleniu alergenów i przyczyn alergii, możliwe jest odczulanie. Stosuje się w tym celu różne metody, takie jak: dieta eliminacyjna, leki, immunoterapia swoista oraz inne.

Dieta eliminacyjna

Podstawowym i najprostszym sposobem leczenia alergii pokarmowych jest dieta eliminacyjna. Polega ona na tym, że na pewien czas lub na stałe wyklucza się z diety pacjenta określone pokarmy, które mogą wywoływać alergię. Następnym etapem powinno być wzmocnienie organizmu dzięki stosowaniu odpowiednio zbilansowanej diety. Ułożenie odpowiedniej diety jest proste, gdy pacjent uczulony jest na jeden, góra dwa rodzaje pokarmów. Sytuacja jest bardziej skomplikowana, gdy pacjent uczulony jest na wiele rodzajów pokarmów. W takim przypadku układa się dietę rotacyjną, w której spożywane pokarmy zmieniane są co cztery-pięć dni.

Leki

Jeżeli dieta eliminacyjna nie przynosi efektów, konieczne jest odczulanie inną metodą. W takiej sytuacji leki podawane są nie w zależności od alergenu, ale od tego, jakie dolegliwości on wywołuje: – leki antyhistaminowe – są często podawane pacjentom, którzy cierpią na dolegliwości w obrębie jamy ustnej, dróg oddechowych (takich jak astma czy alergiczny nieżyt nosa) oraz zmian skórnych. – glikokortykosteroidy stosowane doustnie – stosuje się je przede wszystkim u pacjentów, u których alergia jest źródłem przewlekłych chorób układu pokarmowego, takich jak eozynofilowe zapalenie żołądka lub przełyku – sterydy – sterydy są bardzo skuteczne w łagodzeniu ciężkich objawów alergii. Ze względu na fakt, że wywołują wiele niepożądanych efektów ubocznych mogą być stosowane jedynie przez krótki czas pod kontrolą lekarza.

Immunoterapia swoista

W wyniku odczulania poprzez immunoterapię swoistą organizm pacjenta przestaje reagować na alergeny lub reaguje na nie słabiej. Jest to jednak dosyć ryzykowna metoda, ponieważ w wyniku podania alergenu może wystąpić wstrząs anafilaktyczny.

Nowoczesne metody odczulania

Medycyna dynamicznie się rozwija i cały czas trwają prace nad nowymi metodami odczulania, takimi jak na przykład immunoterapia nieswoista, która miałaby być o wiele bezpieczniejsza niż immunoterapia swoista. Inną metodą, która w przyszłości może okazać się bardzo skuteczna w walce z alergią, może okazać się wykorzystanie przeciwciał monoklonalnych anty-IgE oraz alergenów rekombinowanych w immunoterapii swoistej. To miałoby prowadzić do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego.