Zdrowa dieta

Zdrowe jedzenie to coś, co powinno znaleźć się na stołach każdego z nas, niezależne od tego, czy nasz organizm jest w dobrej kondycji czy też borykamy się z jakimś schorzeniem. Zdrowa dieta powinna być profilaktyką i jednoczenie lekarstwem. Co jednak zrobić w przypadku wystąpienia alergii pokarmowej czy też nietolerancji na dany produkt? W takich przypadkach konieczne staje się jako pierwsze wprowadzenie diety eliminacyjnej w celu wykrycia źródła problemu, czyli pokarmu nas uczulającego.

Zdrowe żywienie kluczem do sukcesu

Osoby borykające się z alergią czy nietolerancją pokarmową nie są skazane na monodietę do końca swojego życia. Ponadto nie brakuje restauracji oferujących dania przyjazne dla alergików. Jeśli znamy produkty wywołujące u nas reakcję alergiczną, to wystarczy ich unikać. Zresztą przyrządzanie posiłków w domu jest znacznie dla nas korzystniejsze. Świadomość tego, co wkładamy do ust sprawia, że odżywiamy się zdrowiej. Podczas leczenia alergii pokarmowej niezbędne jest wprowadzenie diety eliminującej wszystkie pokarmy odpowiedzialne za wywołanie jej symptomów. najczęstszymi alergenami są jajka, mleko i jego przetwory, owoce morza, czekolada, kukurydza, cytrusy, orzechy i soja. Czym więc zastąpić te produkty?

W przypadku alergii na mleko krowie, można zastąpić je kozim owczym czy bawolim. To samo dotyczy produktów mlecznych typu ser. Świetną alternatywą będą mleka roślinne, które można zrobić bezproblemowo w domu. Bardzo ważne jest czytanie etykiet na produktach żywnościowych, gdyż mleko krowie jest powszechnie stosowane w wielu z nich. Z kolei osoby uczulone na białko jaja kurzego często mają objawy alergii także po spożyciu mięsa drobiowego, dlatego też warto wyeliminować także drób. Jako, że jaja są dodawane do większości wypieków, najlepiej jest kupować pieczywo w piekarni czy sklepie, gdzie uzyskamy informacje odnośnie dodatku tych produktów. W przypadku alergii na soję, zaleca się kupować wędliny jedynie w sklepach ze zdrową żywnością, gdzie w ich składzie nie będzie dodatku białka sojowego czy lecytyny sojowej. Można też samodzielnie przygotować wędlinę w domu ze świeżego mięsa. To samo tyczy się kupnych majonezów, sosów do sałatek, mięsa mielonego czy też ketchupu. Wystrzegać należy też się produktów z dodatkiem oleju sojowego.

Dieta rotacyjna

W przypadku nasilonych objawów alergii i nieznanych przyczyn stosuje się dietę rotacyjną, która trwa od czterech do sześciu dni. Polega ona na spożywaniu danego produktu spożywczego tylko w pierwszym dniu cyklu, a przez resztę dni należy powstrzymać się od jego konsumpcji. W tym czasie nie można także spożywać produktów z tej samej rodziny. Po dany produkt sięga się dopiero pierwszego dnia następnego cyklu i obserwuje się reakcje organizmu. Celem diety rotacyjnej jest wyciszenie reakcji ze strony systemu immunologicznego i zmniejszenie ryzyka powstania nowych alergii.